ASYA KALKINMA BANKASI İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ (WEBİNAR) 


Toplantı Linki: https://tobb-org.zoom.us/s/92109331952?pwd=THR0bm1Kc25MMmRrMUhlOWMydGNidz09 Toplantı Kodu: 211862 *Toplantıda Türkçe-İngilizce simultane tercüme hizmeti verilecektir.


 Asya Kalkınma Bankası (Asian Development Bank/ADB) dünyanın en önemli bölgesel kalkınma bankaları arasında yer almaktadır. 1966 yılında kurulmuş olan ADB'ye şu anda, aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 68 ülke üye olmuş olup, bu ülkelerin 49'u Asya-Pasifik bölgesinde bulunmaktadır. Merkezi Filipinler'in başkenti Manila'da olan bankanın aynı zamanda 31 ülkede ofisi bulunmaktadır.

Bilindiği üzere Türkiye, Türk özel sektörüne yeni pazar olanaklarının sağlanması ve Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetlerinin kalkınmasına destek olunması amacıyla, Asya Kalkınma Bankası'na 1991 yılında "donör ülke" statüsü ile üye olmuştur. Asya'nın kalkınmakta olan ülkelerinde ADB tarafından finanse edilen projelerde 1997 yılından bu yana özellikle inşaat alanında faaliyet gösteren Türk firmaları Bankanın projelerine malzeme, ürün, hizmet ve danışmanlık sağlayabilmekte ve bu kapsamda ADB'nin ihalelerine teklif verebilmektedir.

Bu çerçevede, Asya Kalkınma Bankası'nın yapısı, faaliyetleri ve finanse edilen projeler hakkında Türk iş dünyasına bilgi vermek amacıyla "Asya Kalkınma Bankası İş Fırsatları Semineri" 17 Eylül 2020 tarihinde 10:00-11:40 saatleri arasında ZOOM platformu üzerinden, Birliğimiz ve ADB işbirliğinde düzenlenecektir.

Türkçe-İngilizce simultane tercüme hizmeti sağlanacak olan Seminerde, ADB temsilcileri tarafından katılımcılara enerji ve ulaştırma altyapı sektörlerinde devam eden ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgi verilecek, Bankanın iş yapma ve tedarik süreçleri hakkında açıklama yapılacaktır. Seminere katılacak firmalarımızın, ayrıca, ADB uzmanlarına soru sormaları imkanı da sağlanacaktır. 

Taslak programı ekte sunulan söz konusu Seminere katılmak isteyen firmalarımızın kayıtlarını (İngilizce olarak) adb.tobb.org.tr adresinden en geç 11 Eylül 2020 Cuma günü mesai bitimine kadar tamamlamaları gerekmektedir.


ASYA KALKINMA BANKASI (ADB) İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ (WEBİNAR) 
7 EYLÜL 2020 10:00-11:40

TASLAK PROGRAM

10.00 Açılış Konuşmaları - TOBB Temsilcisi -
     ADB Temsilcisi 

10:05 ADB hakkında bilgi 
ADB İş Fırsatları: 

Bankanın bölge temsilcilikleri tarafından devam eden ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgi verilecektir: 

10:10 Enerji Altyapı Sektörü

Sn. Kee-Yung Nam, Baş Enerji Ekonomisti, Sürdürülebilir Kalkınma ve İklim Değişikliği Departmanı (SDCC) 

10:25 Ulaştırma Altyapı Sektörü

10:40 ADB ile İş Yapma ve ADB Tedarik Sistemi ve Süreçleri 

Sn. Glen Harris, Kıdemli Tedarik Uzmanı, Satın Alma, Portföy ve Finansal Yönetimi Departmanı (PPFD)

11:20 Soru & Cevap 
11:35 Kapanış