Tarih     :30/12/2016

                                                                                                                         Sayı       :1/1259

SAYIN ÜYEMİZ

             

İlgi: TOBB’nin 22.12.2016 tarihli ve 0411/24476 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, Peru ekonomisi, yatırım ortamı ve 2017’de kamu ve özel sektör işbirliğinde gerçekleşecek olan projeler hakkında bilgi verilerek, Peru Hükümeti’nin, Peru’nun 200. yıldönümü sebebiyle 2021 yılına dönük hedefleri belirtilmiştir. Söz konusu hedeflere ilişkin detaylı bilgilere www.proinversion.gob.pe/apec/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Yazıda devamla, 2015 yılında 7 milyar ABD doları tutarında yabancı yatırım çeken Peru’da, yabancı yatırıma yönelik özgür bir ortamın olduğu, içerde ve dışarıda kredi kullanımına erişimin serbest olduğu, özel mülk için garanti verildiği bildirilmektedir. Ayrıca otoyol, çevre yolu, tren ve suyolu, liman, hastane, organize sanayi bölgesi, gibi inşaat alanında; termal güç ünitesi, elektrik dönüşüm hattı, doğalgaz dağıtım sistemi, su dönüşüm sistemi, maden arama gibi alanlarda da kamu-özel sektör işbirliğinde gerçekleştirilmesi planlanan projeler hakkında bilgi verilmektedir.

Bu kapsamda, Peru’daki yatırım ortamı ve söz konusu projelere ilişkin detaylı bilgilere TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Ülke Duyuruları/Peru” başlığı altından ulaşılabilmektedir.


Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Şeyhmus İŞCAN

Genel Sekreter