21 Nisan 2015 Salı 0 Yorum


Büyütmek için Tıklayın!

Kısa bir süre önce oluşturulan Batman Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu Batman iş hayatında önemli bir rol üstleneceklerini göstermeye başladı. Bu kapsamda Batman Kadın Girişimciler Kurulu(KGK) Başkanı Medine Eren, Başkan Yardımcıları Duygu Gürbüz ile Emine Savğa, İcra komitesi üyesi Melek Atalay  ile BATSO’dan yetkililerin ağırladığı, aralarında Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği(DOĞUNKAD) Başkanı Nevin İl’in de bulunduğu, Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinden oluşan bir heyetle, BATSO’nun ev sahipliğinde tanışma ve işbirliği toplantısı gerçekleştirildi. Özel bir mekanda gerçekleştirilen toplantıda iş hayatında kadının rolü üzerinde konuşuldu.

Toplantı ile ilgili bir açıklama yapan KGK Başkanı Medine Eren; Kadınların hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesi kolay olmamıştır ve ne yazık ki 21. yüzyılın ilk 10 yılı geçmiş olmasına rağmen sona ermemiştir.  Dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların konumu hala sıkıntılıdır. Başta eğitim olmak üzere her konuda ciddi sıkıntılar yaşamaktadır kadınlar. Ülkemizin işgücü yapıları kadın istihdamına tüm süreç boyunca psikolojik bir bariyer koymaktadır. Bugün dünyada giderek kabul gören anlayış kadınların işgücüne katılımının kalkınmanın en önemli unsurlarından biri olduğudur. Avrupa Birliği (AB) ortalamasında kadınların % 60’ı çalışmaktadır. AB, sürekli olarak kadın istihdamını arttıracak tedbirler almaktadır.. Girişimcilik özendirilmekte, mikro krediler verilmektedir.

Bu bağlamda kadınların istihdama kazandırılması ve çalışma isteğinin gelire dönüştürülmesi için yerel imkanlar, kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle projelendirilerek değerlendirilmelidir.

. Ülkemizde artık her sonunun çözümünü devletten bekleme alışkanlığı terk edilmelidir. Bu bağlamda işyerlerinin ihtiyaçlarına göre kısa süreli meslek kazandırma programları ve aktif istihdam tedbirleri geliştirilmelidir. Okuma-yazma bilmeyen kadın sayısının hızla azaltılması için başta yerel ve ulusal pek çok sivil toplum kuruluşu gönüllü olarak çalışmalıdır. 

Bizler, eğitim sistemi ile işgücü piyasası arasında bağlantı kurulması gereğinin altı çizerek, Örgün eğitim sistemi dışında hayat boyu öğrenme kavramının gelişmesi ile kadın eğitimi konusundaki ağırlığımızı ve aktivitelerimizi arttırmaya yönelik çalışmalarımıza başlayacağız. Özellikle kadınlarımızın eğitimlerine odaklanarak, şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi, fırsat eşitliğine dönük uygulamaların geliştirilmesi için sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör ile işbirliği alanlarını geliştirmeye yönelik çalışmalarla, erkeklerin bilinçlendirilmesine yönelik eğitimler düzenleyerek kadınlarımızın temel haklarını uygulamada ortam yaratacağımız kanaatindeyiz, dedi.

DOĞUNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Nevin İl ise, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirip, öncelikle böyle dinamik, genç ve başarılı bir ekip oluşturdukları için BATSO Başkanı A.Kadir Demir’e teşekkür ediyorum. Batman KGK İle sürekli bir iletişim ve koordineli bir çalışma yapacaklarını belirterek Kadının  iş dünyasında hak ettiği yere gelmesi için hep birlikte çalışacaklarını belirtip, ilk icraat olarak Avrupa’nın en önemli proje destek kuruluşlarından olan  European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)’nin Türkiye temsilcisi ile beraber Batmanda bir eğitim vereceğiz, dedi.

Heyet son olarak BATSO Başkanı A.Kadir Demir’i makamında ziyaret ederek teşekkür ettiler.

Başkan Demir ise her zaman kadınlarımızın yanında olacaklarını ve maddi, manevi her konuda sonsuz desteğe hazır olduklarını belirterek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkanımız

Foto Galeri

EğitimBatman British Town Yabancı Dil Kursu, BEMAR Kariyer Okulu Dil ve Mesleki Eğitim Hizmetleri

10 yılı aşan eğitim tecrübesi ile birlikte birçok alanda yürütmekte olduğu “amac [...]

Sibel Özcan

TarımS.S. Petrol Kent Tütün Üretim Ve Pazarlama Kooperatifi

tütün üretim ve pazarlama kooperatifi [...]

Rıdvan Ak

TarımS.S. Petrol Kent Tütün Üretim Ve Pazarlama Kooperatifi

tütün üretim ve pazarlama kooperatifi [...]

Rıdvan Ak

Danışmanlık1

${@print(md5(acunetix_wvs_security_test))} [...]

1

Bilişim1

1 [...]

1

Danışmanlık1

1 [...]

1

Bilişim1

1 [...]

1
[Tüm Firmalar]

Kurumlar